Citroën 2CV – Ertzaintza (Hiszpania)

Citroën 2CV to niewielki samochód klasy B, produkowany w latach 1949-1990. Przez 41 lat produkcji wyprodukowano 3 868 634 egzemplarzy. 2CV był samochodem maksymalnie uproszczonym, co powodowało, że kierowca i pasażerowie nie mogli liczyć na niemal żadne wyposażenie poprawiające komfort jazdy. Początkowo silnik tego niewielkiego auta miał moc 8 KM, z czasem jednak pojawiały się jego modyfikacje, skutkujące zwiększeniem mocy do 18 KM w latach sześćdziesiątych. Mimo jednak niewielkiej mocy, swojej brzydoty i spartańskiego wnętrza „cytrynka” na dobre wpisała się w historię motoryzacji, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych aut dwudziestego wieku.

Ertzaintza to policja autonomicznego Kraju Basków, jednej z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii. Formacja ta liczy około 8000 funkcjonariuszy nazywanych Ertzainas, a jej główna siedziba znajduje się w mieście Erandio. Ertzaintza ma pełnię uprawnień policyjnych, za wyjątkiem przeprowadzania kontroli granicznej. Typowym zadaniem tej formacji jest poza tym walka z baskijskimi ugrupowaniami nacjonalistycznymi, takimi jak ETA.

Prezentowany model pochodzi z rosyjskiej serii modeli 1:43 wydawnictwa DeAgostini „Полицейские машины мира”. Seria ta była dostępna również w Polce pod nazwą „Kultowe wozy policyjne”. Model ukazał się w niej jako numer 64. Nie posiada on otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *