Citroën Berlingo I – Police Nationale (Francja)

Citroën Berlingo pierwszej generacji to samochód osobowo-dostawczy z nadwoziem typu kombivan, produkowany w latach 1996-2010. Samochód w 2002 przeszedł facelifting – zmieniono m.in. reflektory, zderzaki, oraz deskę rozdzielczą. Berlingo cechuje się bardzo przestronnym nadwoziem, dlatego jest chętnie wykorzystywane jako nieduże auto dostawcze bądź duże rodzinne. Auto było zasilane silnikami benzynowymi o mocy od 60 do 110 KM oraz silnikami diesla o mocy od 71 do 90 KM. Berlingo można było zamówić z 3, 4 lub 5-osobowym nadwoziem, wyłącznie z manualną, pięciostopniową skrzynią biegów. Bliźniaczą konstrukcją tego modelu jest Peugeot Partner.

Police Nationale jest jedną z trzech formacji policyjnych funkcjonujących we Francji. W odróżnieniu od Police Municipale podlegającej pod burmistrzów gmin oraz Gendarmerie Nationale będącej częścią francuskich sił zbrojnych, Police Nationale podlega pod Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Francuskiej. Police Nationale działa głównie w dużych miastach kraju. Ponad 80% jej struktur stanowi służba patrolowa (Direction centrale de la sécurité publique, departament bezpieczeństwa publicznego). Funkcjonariusze tej formacji zajmują się ponadto m.in. prowadzeniem dochodzeń kryminalnych, kontrolą ruchu drogowego, kontrolą tożsamości osób, walką z terroryzmem, walką z przestępczością zorganizowaną oraz ochroną ważnych osób w państwie. Police Nationale liczy około 146000 funkcjonariuszy.

Prezentowany model jest miniaturą w skali 1:45 wyprodukowaną przez firmę Bburago i wydaną w serii modeli Emergency Force. Model nie posiada otwieranych elementów. W chwili obecnej Polsce jest on dość łatwo dostępny, a jego cena nie przekracza 40 zł.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *