Toyopet Crown – Keisatsu-chō (Japonia)

Toyopet Crown to luksusowy samochód klasy średniej, produkowany przez Toyotę pod marką Toyopet w latach 1955-1962. Samochód ten był pierwszą generacją Toyoty Crown. Produkowano go jako czterodrzwiowego sedana oraz dwu- i czterodrzwiowe kombi. Samochód ten zaprojektowano z myślą o sprostaniu wymaganiom transportu publicznego w Japonii. Wiele egzemplarzy służyło np. jako taksówki. Samochody te były także eksportowane na zachód – pierwsze dostawy Toyopetów Crown do USA miały miejsce w 1958 i trwały aż do końca produkcji modelu. Amerykanom samochód ten jednak niezbyt się podobał, gdyż był powolny, głośny i niestabilnie się prowadził – został bowiem zaprojektowany z myślą o japońskich, nieutwardzonych, słabej jakości drogach. Ponieważ sprzedaż modelu przynosiła amerykańskim dealerom straty, zdecydowano o zakończeniu eksportu, a wkrótce potem zaprzestano produkcji samochodu.

Keisatsu-chō (警察庁) jest centralną agencją policyjną w Japonii. W jej skład wchodzi również Gwardia Cesarska. Formacja liczy około 7800 funkcjonariuszy. Keisatsu-chō dzieli się na sześć regionalnych biur, z których każdemu podlega kilka prefektur Japonii. Z tej struktury wyłączone są miasto Tokio i wyspa Hokkaido, które ze względu na szczególne znaczenie miasta (Tokio) i sytuację geograficzną (Hokkaido) posiadają własne, niezależne wydziały policji.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez japońską firmę Ebbro. Model posiada otwierane prawe przednie drzwi. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, japońskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *