Volkswagen Transporter T4 – Poliisi (Finlandia)

Volkswagen Transporter czwartej generacji to samochód dostawczo-osobowy produkowany w latach 1990-2003.  Auto w historii zarówno Volkswagena, jak i modelu Transporter było bardzo ważnym momentem. Zrezygnowano w nim z umieszczonego z tyłu silnika oraz tylnego napędu na rzecz silnika umieszczonego z przodu oraz przedniego napędu. W Polsce „teczwórki” kojarzą się najczęściej z radiowozami policji oraz pojazdami roboczymi, ale były także sprzedawane jako wersje osobowe – Caravelle oraz bogatsza Multivan. Pojazd oprócz Europy trafiał również na rynki Ameryki Północnej, gdzie sprzedawany był pod nazwą Eurovan, występował również na tamtych rynkach w wersji kempingowej pod nazwami Rialta, Vista oraz Sunstar. Transporter T4 zasilany był benzynowymi silnikami o mocy od 67 do 205 KM oraz jednostkami wysokoprężnymi o mocy od 60 do 151 KM.

Poliisi, czyli fińska policja, podlega pod MSW Finlandii i jest podstawową formacją policyjną w tym kraju. Dzieli się ona na Krajową Radę Policji (Poliisihallitus), dwa krajowe i jedenaście lokalnych departamentów policji. Zadaniem każdego departamentu policji jest utrzymywanie porządku prawnego, zapobieganie przestępczości, prowadzenie dochodzeń w sprawach przestępstw oraz innych zdarzeń zagrażających porządkowi publicznemu i bezpieczeństwu, prowadzenie kontroli i nadzór nad ruchem drogowym oraz promowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także wykonywanie wszystkich innych obowiązków przewidzianych przez prawo lub w inny sposób przydzielonych policji w rejonie operacyjnym danego departamentu. Lokalne wydziały policji dzielą się na umundurowaną policję patrolową (järjestyspoliisi) i policję śledczą (rikospoliisi). Lokalna policja wydaje również licencje, dokumenty i zezwolenia, takie jak licencje na broń, krajowe dowody tożsamości i paszporty, a ponadto egzekwuje decyzje imigracyjne wydane przez fińską służbę imigracyjną. Lokalna policja musi być również powiadomiana o organizacji wydarzeń publicznych, które mogą znacząco wpłynąć na lokalne bezpieczeństwo publiczne i ruch uliczny. Główna siedziba fińskiej policji znajduje się w Helsinkach.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę Hongwell. Model posiada otwieraną klapę bagażnika. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane fińskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *