UAZ 469 – Milicja Obywatelska (Polska)

UAZ 469 to radziecki i rosyjski samochód terenowy produkowany w latach od roku 1972 do chwili obecnej, z przerwą w latach 2007-2010. Samochód był początkowo zaprojektowany dla wojska, jednak szybko zyskał uznanie także wśród innych służb mundurowych, a potem również osób cywilnych. Uczestniczył w praktycznie każdym konflikcie zbrojnym od 1970 roku – jego wytrzymała konstrukcja powodowała, że sprawdzał się zarówno w śniegach Syberii, jak i piaskach Afryki i Bliskiego Wschodu. Do chwili obecnej ten model jest chętnie wykorzystywany przez wojsko. W 2010 do sprzedaży trafiła jego zmodyfikowana wersja – UAZ Hunter (UAZ 315195), w której wykorzystano inne silniki (m.in. dodano do oferty diesla). Cena nowego samochodu w Polsce wynosi od 40 do 60 tysięcy złotych, zależnie od jego wyposażenia.

Pierwsze UAZ-y 469 trafiły do polskiej Milicji Obywatelskiej krótko po rozpoczęciu ich produkcji – na początku lat 70. ubiegłego wieku, zastępując wysłużone już GAZ-y 69. Auta te były dostarczane do Polski seriami z uwagi na ich dość wysoką cenę. Nie wszystkie milicyjne UAZ-y były zielone – zdarzały się również egzemplarze np. beżowe. Część tych samochodów dotrwała w służbie do czasów zmiany MO w Policję, niektóre zostały przemalowane na granatowo zgodnie z ówcześnie obowiązującym schematem. Pojedyncze UAZ-y 469 służą w polskiej policji do dnia dzisiejszego.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana w polskiej serii modeli „Kultowe Auta PRL-u” jako jedno z wydań specjalnych. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *