Volvo 240 – Polismyndigheten (Szwecja)

Volvo 240 to samochód osobowy klasy średniej produkowany w latach 1974-1993. Auto oferowane było jako dwu- i czterodrzwiowy sedan oraz pięciodrzwiowe kombi. 240-tka była dostępna z silnikami benzynowymi o mocy od 82 do 155 KM oraz z silnikami diesla o mocy od 79 do 82 KM. Skrzynia biegów była cztero- lub pięciobiegowa, z nadbiegiem przełączanym ręcznie bądź elektrycznie, a napęd przenoszony był na koła tylne. Łącznie wyprodukowano 2 862 573 egzemplarzy modelu 240.

Polismyndigheten (Urząd policji) to centralny organ policji w Szwecji, odpowiedzialny za egzekwowanie prawa, ogólnego porządku i bezpieczeństwa publicznego na terenie kraju. Szwedzka policja zajmuje się zapobieganiem i wykrywaniem przestępczości, ochroną bezpieczeństwa publicznego, ochroną bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz innymi zadaniami zgodnie z przepisami szczególnymi, np. wydawaniem wyciągów z rejestru karnego, wydawaniem zezwoleń na przeprowadzanie imprez masowych itp. W Szwecji policja zajmuje się również wydawaniem paszportów i dowodów osobistych. Formacja liczy około 30000 funkcjonariuszy, z czego około 40% to kobiety.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana w polskiej serii modeli „Kultowe wozy policyjne” pod numerem 31. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *