Mercedes-Benz E-Klasse (S211) – Polizei (Niemcy)

Mercedes-Benz klasy E trzeciej generacji (oznaczonej przez producenta kodami W211 dla sedana i S211 dla kombi) to samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany w latach 2002-2009. W 2006 samochód przeszedł nieznaczny facelifting. Auto było dostępne jako czterodrzwiowy sedan oraz pięciodrzwiowe kombi, z silnikami benzynowymi o mocy od 163 do 512 KM oraz jednostkami diesla o mocy od 136 do 314. Oferowano także wersję zasilaną gazem ziemnym o mocy 163 KM. Skrzynia biegów mogła być manualna lub automatyczna, a napęd przekazywany był na tylną bądź obie osie.

Niemiecka policja (Polizei) jest formacją, której zadaniem jest strzeżenie porządku wewnętrznego na terenie Niemiec. Policja w Niemczech nie posiada scentralizowanej struktury, a jej funkcjonariusze są urzędnikami poszczególnych landów związkowych. W każdym kraju związkowym działa jego policja, tzw. Landespolizei – jednostek takich jest w Niemczech 16. Oprócz tego, w Niemczech działają trzy formacje policyjne na szczeblu federalnym – są to Bundespolizei (Policja Federalna), Bundeskriminalamt (Federalny Urząd Kryminalny) i Polizei beim Deutschen Bundestag (Polizei DBT; Policja przy Bundestagu). Przez wiele lat wiodącym kolorem zarówno radiowozów, jak i mundurów niemieckiej policji był kolor zielony. Od roku 2004 nastąpiła jednak zmiana i obecnie głównym kolorem jest niebieski – radiowozy są malowane w unijny, srebrno-niebieski schemat, a funkcjonariusze noszą granatowe mundury.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę Minichamps. Model nie posiada otwieranych elementów, a jego edycja jest limitowana do 1536 sztuk.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *