Fiat 132 – Polizia di Stato (Włochy)

Fiat 132 jest samochodem klasy średniej, produkowanym w latach 1972 – 1985. Auto było dostępne z benzynowymi jednostkami napędowymi o mocy od 99 do 135 KM oraz z silnikami diesla o mocy od 61 do 89 KM. W produkcji model ten zastąpił model 125, ale odziedziczył po nim część podzespołów – m.in. konstrukcję przedniego zawieszenia (wahacze, drążki i amortyzatory), oraz przekładnię kierowniczą i płytę podłogową do tylnego mostu. Tutaj nastąpiły zmiany – dzięki zastąpieniu resorów eliptycznych sprężynami i drążkami oraz zastosowaniu dwóch skośnych drążków prowadzących, znacznie wzrósł względem poprzednika komfort jazdy. W 1981 model 132 przeszedł modernizację, w wyniku której otrzymał odmłodzone nadwozie. Pojazd po faceliftingu nazwano 132A – „Argenta” i produkowano go do 1985 roku, w 1983 przeprowadzając kolejny facelifting. Model 132 był poza Włochami produkowany także w Hiszpanii (w zakładach SEATa, jako SEAT 132) oraz w latach 1974-1977 montowany w Polsce (pojazdy oznaczano jako 132p).

Polizia di Stato jest jedną z sił policyjnych we Włoszech. Wraz z Arma dei Carabinieri jest główną siłą policyjną w dużych miastach. Odpowiada także za bezpieczeństwo ruchu drogowego, kolei, lotnisk, wspiera Guardia di Finanza w obowiązkach celnych oraz Polizia Locale w utrzymaniu porządku na terenie mniejszych gmin. Formacja liczy około 95000 funkcjonariuszy.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana we włoskiej serii modeli „Polizia di Stato„. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *