ZiŁ-118K – Militsiya (ZSRR)

ZiŁ-118 to pojazd z nadwoziem typu mikrobus, powstały z własnej inicjatywy fabryki ZiŁ na bazie limuzyny ZiŁ-111. Auto produkowane było w latach 1962-1994. W pierwszej wersji model wyprodukowano zaledwie w ilości 20 sztuk, co było spowodowane brakiem zainteresowania sowieckiego rządu tymi pojazdami. Nieliczne egzemplarze, zabudowane głównie jako karetki pogotowia, trafiły do radzieckich szpitali. Model zmodernizowano w 1970 – od tej pory produkowany był jako ZiŁ-118K (mikrobus) i ZiŁ-118KS (ambulans). Oba te modele wykorzystywały sześciolitrowe silniki V8 z ciężarówek ZiŁ. Kolejną modernizację model przeszedł w latach 80. Produkcję zakończono w 1994 z całkowitą liczbą zaledwie 86 wyprodukowanych egzemplarzy.

Militsiya (milicja) była formacją działającą w ZSRR, republikach radzieckich oraz następnie w Rosji od 1917 do 2011, kiedy to została przekształcona w policję (Politsiya). Zasadniczo milicja podzielona była na wydział bezpieczeństwa publicznego i wydział kryminalny, ale istniały w niej także wydziały specjalistyczne, takie jak służba ruchu drogowego (STSI, wcześniej GAI i ORUD) czy służba specjalna (OMSN i OMON). W Kazaniu i Moskwie istniały ponadto wydziały zajmujące się ekologią i ochroną środowiska.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana w rosyjskiej serii modeli „Автомобиль на службе” (Automobil na służbie). Model ukazał się w niej jako numer 13. Nie posiada on otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, radzieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *