ZSD Nysa 522 – Polski Związek Motorowy (Polska)

ZSD Nysa 521/522 to produkowany w latach 1968-1994 samochód dostawczy. Auto produkowane było w wielu wersjach nadwoziowych, m.in. furgon, towos, mikrobus, milicyjnej (konwojowo-wypadowej) sanitarka, kinowóz i izotermicznej. Samochody Nysa 521/522 szybko znalazły zastosowanie w wielu krajowych przedsiębiorstwach i służbach – najwięcej w Milicji Obywatelskiej, ale również np. w Służbie Więziennej. Znaczna część produkowanych „Nysek” była w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku eksportowana do wielu krajów świata – pojazdy te znalazły się m.in. na Węgrzech, w Czechosłowacji, ZSRR, na Kubie, w Kambodży, Korei Północnej, Wietnamie, Republice Federalnej Niemiec, Turcji, Norwegii i Ghanie. Wiele z tych wyeksportowanych egzemplarzy po rozmaitych modyfikacjach jest użytkowane do dziś.

Polski Związek Motorowy od wielu lat świadczy usługi pomocy drogowej i assistance dla kierowców. W służbie pomocy drogowej PZM w okresie PRL służyły głównie samochody produkcji krajowej, takie jak Nysy, Żuki czy Fiaty 126p.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez wydawnictwo DeAgostini w jednym z numerów specjalnych serii „Kultowe Auta PRL-u„. Model został przeze mnie zwaloryzowany o własnoręcznie wykonane kalkomanie z logiem, adresem i numerem alarmowym PZM. Dodałem także tablice rejestracyjne. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *