RAF-Labbe – Inkassatsiya (ZSSR)

RAF-Labbe to opancerzony pojazd typu bankowóz, powstały w kooperacji mieszczącej się w Rydze firmy RAF z francuskim producentem zabudów specjalnych – firmą Labbe. Pojazd powstał po spektakularnym napadzie na bankowych konwojentów w Moskwie w 1986. Na mocy porozumienia z firmą Labbe wybudowano łącznie 62 egzemplarze tych samochodów. Początkowo były one chwalone przez konwojentów, z uwagi na wygodę oraz dobre wyposażenie, które zawierało m.in. klimatyzację. Szybko jednak wyszły na jaw wady tej konstrukcji. Hamulce i silnik od Wołgi nie dawały rady ani sprawnie wyhamować, ani rozpędzić pojazdu. Auta te często miały stłuczki, a przeciążony silnik z ledwością dawał radę toczyć samochód, ważący ponad trzy tony, do przodu. Z powodu nadmiernego obciążenia także zawieszenie potrafiło się dosłownie rozpaść. Panele zabudowy przeciekały, zamki w drzwiach się blokowały, a przedni otwór strzelniczy był źle wyprofilowany, co powodowało, iż można było z niego strzelać praktycznie wyłącznie do góry, a nie w przód, w kierunku ewentualnego zagrożenia. Z powodu tych wad większość tych pojazdów po kilku latach popadła w ruinę, a zachowane egzemplarze wycofano z eksploatacji.

Inkassatsiya to radziecka i rosyjska służba, zajmująca się odbiorem, przechowywaniem i transportem między instytucjami depozytów pieniężnych, ważnych dokumentów, kruszców, kamieni szlachetnych oraz kart bankowych. Obecnie jest ona częścią Centralnego Banku Federacji Rosyjskiej.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana w rosyjskiej serii modeli „Автомобиль на службе” (Automobil na służbie). Model ukazał się w niej jako numer 43. Nie posiada on otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, radzieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *