Volkswagen Passat B5 – Polizei (Niemcy)

Volkwagen Passat piątej generacji jest samochodem osobowym klasy średniej produkowanym w latach 1996-2005. Dzięki swojej niezawodności i uniwersalnej stylistyce model B5 stał się pojazdem bardzo popularnym. W Polsce Passat tej generacji stał się autem rozpoznawalnym jako samochód „typowego Janusza”, co sprawiło, że o modelu tym powstawały nawet piosenki. Mimo to, Passat B5 jest samochodem porządnie wykonanym i trwałym, co sprawiło, że znalazł on zastosowanie w służbach policyjnych wielu krajów – m.in. Polski, Niemiec, Holandii czy Czech.

Niemiecka policja (Polizei) jest formacją, której zadaniem jest strzeżenie porządku wewnętrznego na terenie Niemiec. Policja w Niemczech nie posiada scentralizowanej struktury, a jej funkcjonariusze są urzędnikami poszczególnych landów związkowych. W każdym kraju związkowym działa jego policja, tzw. Landespolizei – jednostek takich jest w Niemczech 16. Oprócz tego, w Niemczech działają trzy formacje policyjne na szczeblu federalnym – są to Bundespolizei (Policja Federalna), Bundeskriminalamt (Federalny Urząd Kryminalny) i Polizei beim Deutschen Bundestag (Polizei DBT; Policja przy Bundestagu). Przez wiele lat wiodącym kolorem zarówno radiowozów, jak i mundurów niemieckiej policji był kolor zielony. Od roku 2004 nastąpiła jednak zmiana i obecnie głównym kolorem jest niebieski – radiowozy są malowane w unijny, srebrno-niebieski schemat, a funkcjonariusze noszą granatowe mundury.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę Schuco. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane niemieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *