ZiŁ-131 – Ministerstvo po delam grazhdanskoy oborony, chrezvychainym situatsiyam i likvidatsii posledstviy stihiynyh bedstviy (Rosja)

ZiŁ-131 to duży samochód ciężarowy, produkowany w latach 1966-2002 jako następca modelu ZiŁ-157. Samochód wyposażony był w benzynowy silnik typu V8 o pojemności 6,0 l i mocy 150 KM. Moc przenoszona była na wszystkie koła (6×6) poprzez pięciobiegową, manualną skrzynię biegów. Na bazie tej popularnej ciężarówki powstało wiele wersji specjalnych, takich jak wozy strażackie, śmieciarki, cysterny czy holowniki.

Ministerstvo po delam grazhdanskoy oborony, chrezvychainym situatsiyam i likvidatsii posledstviy stihiynyh bedstviy (EMERCOM) to powołane do życia w 1994 rosyjskie ministerstwo będące rozwinięciem Rosyjskiego Korpusu Ratunkowego. Jego zadaniem jest zarządzanie służbą obrony cywilnej oraz służby poszukiwawczo-ratowniczej (SAR) w Federacji Rosyjskiej, koordynacja działań ratowniczych w przypadkach wypadków masowych i katastrof oraz zarządzanie i rozwijanie rosyjskiego systemu zarządzania katastrofami (RDSM). Oprócz tego, EMERCOM prowadzi szereg rozmaitych działań szkoleniowych, nadzoruje zasobami finansowymi przeznaczonymi na likwidację katastrof oraz organizuje i bierze udział w międzynarodowych działaniach na rzecz podnoszenia kompetencji ratowników. Pod EMERCOM podlega także bezpośrednio rosyjska straż pożarna.

Prezentowany model to miniatura wydana przez Modimio w limitowanej, rosyjskiej kolekcji Nashi Gruzoviki (Nasze ciężarówki, Наши Грузовики) jako numer 5. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, rosyjskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *