Peugeot H2O – Sapeurs-pompiers (Francja)

Peugeot H2O to koncepcyjny, mały samochód gaśniczy, zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Paryżu w 2002. Konstrukcyjnie pojazd wywodzi się z modelu 206. Auto wyposażone jest w wodorowe ogniwa paliwowe, dzięki czemu samochód jest bezemisyjny – jedynym produktem wytwarzanym przez H2O jest woda. Pojazd posiada dwuosobowe nadwozie ze zbiornikiem wodnym oraz dodatkowymi skrytkami. Na dachu została umieszczona drabina teleskopowa. We wnętrzu znajduje się ekran dotykowy, telefon i system GPS. Przed pasażerem znajduje się drugi ekran podłączony do komputera, na którym wyświetlane są mapy dużych budynków. Pomiędzy dwoma przednimi siedzeniami znajduje się hamulec ręczny i elementy sterujące do obsługi drabiny. Fotele są wykończone neoprenem. Ponadto H2O wyposażono w czujniki parkowania z przodu i z tyłu oraz system radarowy, umożliwiający jazdę w warunkach niskiej widoczności (np. w zadymieniu). Pojazd posiada także zapasowe ogniwa paliwowe do urządzeń gaśniczych, takich jak pompy czy systemy oddymiania, a także dodatkowe gniazda elektryczne.
Wyprodukowano jedynie dwie sztuki modelu H2O. Obydwa samochody trafiły do służby w tunelu łączącym Francję i Wielką Brytanię.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Norev. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *