Mercedes-Benz L 4500 F – Berufsfeuerwehr Wien (Austria)

Mercedes-Benz L 4500 to rodzina samochodów ciężarowych, produkowanych w latach 1939-1945 (od 1944 przez zakłady Saurer). Były to dwuosiowe ciężarówki z konstrukcją opartą na drabiniastej ramie. Wyposażano je w sześciocylindrowe, czterosuwowe, wysokoprężne silniki o mocy 110 KM. Skrzynia biegów była manualna, a napęd przenoszony był na tylną bądź obie osie (za pomocą przekładni terenowej). Ciężarówki z serii L 4500 znalazły szerokie zastosowanie – od podwozia pod pojazd półgąsienicowy Maultier, przez podwozie dział przeciwlotniczych wykorzystywane przez Wermacht, aż po podwozie drabiny pożarniczej.

Berufsfeuerwehr Wien to formacja zawodowej straży pożarnej, funkcjonująca w stolicy Austrii – Wiedniu. W jej strukturach funkcjonują obecnie 24 jednostki straży pożarnej różnych specjalizacji (np. ratownictwo chemiczne, wodne, techniczne, drogowe czy ekologiczne), które obejmują swoim zasięgiem obszar ok. 415 km². Berufsfeuerwehr Wien jest najstarszą, nieprzerwanie funkcjonującą formacją zawodowej straży pożarnej – organizacja ta powstała w 1686 i została założona prawdopodobnie przez cesarza Leopolda I Habsburga.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Yat Ming. Model wyposażony jest w rozsuwaną, obrotową, trzyodcinkową drabinę pożarniczą. Nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, austriackie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *