Smart Fortwo – Polizei (Niemcy)

Smart Fortwo pierwszej generacji to samochód osobowy segmentu A, produkowany w latach 1998-2007. Auto powstało jako koncepcja „sprytnego” auta miejskiego. Pomysłodawcą był właściciel Swatcha, znanej firmy produkującej zegarki, który do swojej myśli przekonał właścicieli koncernu Daimler AG, z którymi zawiązał spółkę Mercedes-Swatch. W 1994 została założona spółka Smart GmbH, a w 1997 na targach we Frankfurcie zaprezentowano Smarta Fortwo. Samochód dostępny był jako dwudrzwiowy kabriolet lub trzydrzwiowy hatchback. Auto napędzały silniki o pojemności od 0,6 do 0,8 l i mocy od 41 do 75 KM. Skrzynia biegów była wyłącznie automatyczna, dysponująca sześcioma przełożeniami.

Niemiecka policja (Polizei) jest formacją, której zadaniem jest strzeżenie porządku wewnętrznego na terenie Niemiec. Policja w Niemczech nie posiada scentralizowanej struktury, a jej funkcjonariusze są urzędnikami poszczególnych landów związkowych. W każdym kraju związkowym działa jego policja, tzw. Landespolizei – jednostek takich jest w Niemczech 16. Oprócz tego, w Niemczech działają trzy formacje policyjne na szczeblu federalnym – są to Bundespolizei (Policja Federalna), Bundeskriminalamt (Federalny Urząd Kryminalny) i Polizei beim Deutschen Bundestag (Polizei DBT; Policja przy Bundestagu). Przez wiele lat wiodącym kolorem zarówno radiowozów, jak i mundurów niemieckiej policji był kolor zielony. Od roku 2004 nastąpiła jednak zmiana i obecnie głównym kolorem jest niebieski – radiowozy są malowane w unijny, srebrno-niebieski schemat, a funkcjonariusze noszą granatowe mundury.

Prezentowany model to miniatura radiowozu hamburskiej policji w skali 1:43, wyprodukowana przez znaną w środowisku modelarskim firmę Herpa. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, niemieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *