Citroën Type H – Military Police Corps (USA)

Citroën Type H to samochód dostawczy produkowany w latach 1947-1981. Model nie miał swojego poprzednika – powstał tuż po wojnie, w odpowiedzi na duże zapotrzebowanie na cywilne, nieduże i zwinne ciężarówki o średnim tonażu. Pomimo swojej nietypowej „urody” był bardo udanym i chętnie kupowanym samochodem. Najlepszym na to dowodem jest długość okresu produkcji i liczba 473 289 wyprodukowanych egzemplarzy. W gamie modelowej Citroëna zastąpił go dopiero model C25. Samochód dostępny był z silnikami benzynowymi o mocy od 34 do 48 KM oraz z jednostkami diesla o mocy od 41 do 57 KM.

Military Police Corps to amerykańska formacja żandarmerii wojskowej. Pełni ona rolę policji wojskowej i prowadzi dochodzenia w sprawach o wykroczenia i przestępstwa popełnione przez amerykańskich żołnierzy, za wyjątkiem gwałtu i morderstwa oraz zajmuje się ich profilaktyką. Oprócz tych zadań, pełni często rolę formacji wspierającej w amerykańskich operacjach wojskowych prowadzonych w kraju i zagranicą. Formacja ta brała udział w wielu konfliktach zbrojnych na świecie, zaczynając od I wojny światowej, a kończąc na wojnie w Bośni, Kosowie czy Iraku.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę IXO. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *