Fiat Campagnola II – Arma dei Carabinieri (Włochy)

Fiat Campagnola drugiej generacji, znany również jako Nuova Campagnola, to lekki samochód terenowy produkowany w latach 1974-1987. Samochód dostępny był z benzynowym silnikiem o mocy 80 KM oraz dwoma jednostkami wysokoprężnymi o mocy 60 i 72 KM. Od 1975 Campagnole były dostarczane do wszystkich włoskich sił zbrojnych, jako wersje ze zwykłym oraz przedłużonym nadwoziem oraz z miękkim i twardym dachem. Ciekawostką jest fakt, iż w papamobile na bazie Fiata Campagnola papież Jan Paweł II padł ofiarą zamachu.

Arma dei Carabinieri (Karabinierzy) to włoska ogólnokrajowa żandarmeria, której jurysdykcji podlegają zarówno wojskowi, jak i cywile. Poza wykonywaniem obowiązków typowych dla żandarmerii oraz części zadań typowych dla policji, Karabinierzy pełnią także służbę patrolową na ulicach włoskich miast, zajmują się również ochroną m.in. Ministra Obrony, wysokich rangą dowódców wojskowych, a także innych ważnych funkcjonariuszy publicznych oraz przywódców państw podczas ich wizyt we Włoszech. Korpus Karabinierów ma za zadanie natychmiastową obronę kraju w przypadku ataku militarnego z zewnątrz. Bierze również czynny udział w operacjach militarnych poza granicami Włoch. Formacja ta liczy około 110000 funkcjonariuszy. Mimo że we włoskim społeczeństwie Carabinieri są uważani za najbardziej kompetentnych oraz poważanych wśród służb mundurowych, są też częstym przedmiotem dowcipów ze względu na stereotyp Carabinieri, który jest raczej niedouczonym oraz niekompetentnym funkcjonariuszem.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez DeAgostini we włoskiej serii modeli „Carabinieri„. Mój egzemplarz został poddany nieznacznej waloryzacji w postaci pomalowania odbłyśników reflektorów. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, włoskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *