Opel Blitz – Wehrmacht (Niemcy)

Opel Blitz to rodzina lekkich i średnich samochodów ciężarowych, produkowanych w czterech generacjach w latach 1930-1973. Podczas drugiej wojny światowej model ten stanowił podstawową ciężarówkę wojsk niemieckich – na jego podwoziu montowano stanowiska karabinowe i działka przeciwlotnicze, przewożono nim żołnierzy, służył jako sanitarka, kuchnia polowa, pojazd łączności czy zaopatrzenia. Auto produkowane było w dwóch odmianach – mniejszej o ładowności 1,5 t i większej o ładowności 3 t. Na bazie Blitza wytwarzano również w latach 1939-1944 autobus, który mógł przewieźć 29 pasażerów.

Wehrmacht to niemieckie siły zbrojne okresu III Rzeszy. Zostały utworzone 16 marca 1935 roku wbrew traktatowi wersalskiemu zastępując Reichswehrę. Powstały po wprowadzeniu przez Adolfa Hitlera powszechnej służby wojskowej. W skład Wehrmachtu wchodziły niezależne od siebie i posiadające własne sztaby generalne; wojska lądowe (Heer), lotnictwo (Luftwaffe) i marynarka wojenna (Kriegsmarine).

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez Eaglemoss w serii Combat Vehicles. Przedstawia on sanitarkę Wehrmachtu służącą w Egipcie w roku 1942. Model posiada zdejmowalną pokrywę paki. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *