Ford Crown Victoria – Connecticut State Police (USA)

Ford Crown Victoria to pojazd znany chyba każdemu miłośnikowi amerykańskiej motoryzacji. Ten czterodrzwiowy sedan produkowany był (z kilkoma modyfikacjami) w kanadyjskiej fabryce Forda w Ontario od 1992 aż do 2011 roku. Jest to solidny samochód, z nadwoziem opartym na ramie, co sprawia, że jest wytrzymały i prosty – dzięki czemu znalazł zastosowanie jako jeden z najpopularniejszych amerykańskich radiowozów. Równie często był – i nadal jest – wykorzystywany jako taksówka.

Connecticut State Police (CSP) jest formacją policyjną podległą Departamentowi Służb Ratowniczych i Bezpieczeństwa Publicznego w Connecticut (Connecticut Department of Emergency Services and Public Protection). CSP liczy około 1000 funkcjonariuszy i ma siedzibę w Middletown. Oprócz typowych zadań policji stanowej związanych z wykrywaniem i profilaktyką przestępstw, formacja ta zajmuje się również m.in. ochroną gubernatora Connecticut, gubernatora porucznika Connecticut oraz ich rodzin. Niektóre oddziały CSP mają zadania związane głównie ze służbą patrolową – jest to związane z faktem, iż wiele miast w stanie Connecticut nie posiada własnych wydziałów policji (w Connecticut nie ma funkcji szeryfa hrabstwa).

Prezentowany model jest miniaturą w skali 1:43 wykonaną przez amerykańską firmę Gearbox. Model posiada otwierane drzwi, pokrywy silnika i bagażnika oraz skręcane przednie koła. Do modelu dołożyłem tablice rejestracyjne stanu Connecticut, które wykonałem własnoręcznie. Edycja modelu jest limitowana do 2500 sztuk – mój egzemplarz nosi numer seryjny 0045.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *