Fiat Ducato III – Arma dei Carabinieri (Włochy)

Fiat Ducato trzeciej generacji to samochód dostawczo-osobowy produkowany od 2006 roku, wraz ze swoimi bliźniaczymi modelami – Citroenem Jumperem i Peugeotem Boxerem. Ducato III to bardzo popularny w Europie, w tym i w naszym kraju, samochód użytkowy, który z powodzeniem wykorzystują również służby ratownicze – głównie pogotowie ratunkowe i policja. Od 2013 samochód ten jest sprzedawany także w USA (jako Dodge RAM ProMaster). W 2014 auto przeszło niewielki facelifting – zmieniono m.in. reflektory. Samochód otrzymał także nowe jednostki napędowe. Gama furgonów Fiata Ducato III po liftingu występuje w sześciu różnych wariantach ładowności, od 8 do 17 metrów sześciennych, w 4 wersjach długości i w 3 odmianach wysokości dachu, a jako podwozie do zabudowy – w 6 wariantach długości.

Arma dei Carabinieri (Karabinierzy) to włoska ogólnokrajowa żandarmeria, której jurysdykcji podlegają zarówno wojskowi, jak i cywile. Poza wykonywaniem obowiązków typowych dla żandarmerii oraz części zadań typowych dla policji, Karabinierzy pełnią także służbę patrolową na ulicach włoskich miast, zajmują się również ochroną m.in. Ministra Obrony, wysokich rangą dowódców wojskowych, a także innych ważnych funkcjonariuszy publicznych oraz przywódców państw podczas ich wizyt we Włoszech. Korpus Karabinierów ma za zadanie natychmiastową obronę kraju w przypadku ataku militarnego z zewnątrz. Bierze również czynny udział w operacjach militarnych poza granicami Włoch. Formacja ta liczy około 110000 funkcjonariuszy. Mimo że we włoskim społeczeństwie Carabinieri są uważani za najbardziej kompetentnych oraz poważanych wśród służb mundurowych, są też częstym przedmiotem dowcipów ze względu na stereotyp Carabinieri, który jest raczej niedouczonym oraz niekompetentnym funkcjonariuszem.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę Bburago i wydana w serii modeli Emergency Force. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, włoskie tablice rejestracyjne. Na chwilę obecną model jest nieosiągalny w Polsce – nie znalazłem ani jednej oferty sprzedaży tej miniatury.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *