UAZ 469 – Eesti Politsei (Estonia)

UAZ 469 to radziecki i rosyjski samochód terenowy produkowany w latach od roku 1972 do chwili obecnej, z przerwą w latach 2007-2010. Samochód był początkowo zaprojektowany dla wojska, jednak szybko zyskał uznanie także wśród innych służb mundurowych, a potem również osób cywilnych. Uczestniczył w praktycznie każdym konflikcie zbrojnym od 1970 roku – jego wytrzymała konstrukcja powodowała, że sprawdzał się zarówno w śniegach Syberii, jak i piaskach Afryki i Bliskiego Wschodu. Do chwili obecnej ten model jest chętnie wykorzystywany przez wojsko. W 2010 do sprzedaży trafiła jego zmodyfikowana wersja – UAZ Hunter (UAZ 315195), w której wykorzystano inne silniki (m.in. dodano do oferty diesla). Cena nowego samochodu w Polsce wynosi od 40 do 60 tysięcy złotych, zależnie od jego wyposażenia.

Eesti Politsei (Policja Estonii) to formacja odpowiedzialna za przestrzeganie prawa i bezpieczeństwo publiczne w Estonii, podległa tamtejszemu MSW. Formacja jest członkiem Interpolu i Europolu. Estońska policja podzielona jest na cztery departamenty krajowe (Wschodni, Zachodni, Północny i Południowy), w ramach których funkcjonuje 18 komisariatów (3 w stolicy kraju, Tallinnie). Z uwagi na fakt, że estońska policja wchłonęła tamtejszą straż graniczną, funkcjonariusze tej formacji stacjonują również na przejściach granicznych.

Prezentowany model pochodzi z rosyjskiej serii modeli 1:43 wydawnictwa DeAgostini „Полицейские машины мира”. Został w niej wydany jako numer 74. Seria ta była dostępna również w Polce pod nazwą „Kultowe wozy policyjne”, jednak wydawca u nas ograniczył się jedynie do 46 numerów, wskutek czego wiele ciekawych modeli nie było u nas oficjalnie dostępnych. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane estońskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *