Smart Fortwo – Bundespolizei (Austria)

Smart Fortwo pierwszej generacji to samochód osobowy segmentu A, produkowany w latach 1998-2007. Auto powstało jako koncepcja „sprytnego” auta miejskiego. Pomysłodawcą był właściciel Swatcha, znanej firmy produkującej zegarki, który do swojej myśli przekonał właścicieli koncernu Daimler AG, z którymi zawiązał spółkę Mercedes-Swatch. W 1994 została założona spółka Smart GmbH, a w 1997 na targach we Frankfurcie zaprezentowano Smarta Fortwo. Samochód dostępny był jako dwudrzwiowy kabriolet lub trzydrzwiowy hatchback. Auto napędzały silniki o pojemności od 0,6 do 0,8 l i mocy od 41 do 75 KM. Skrzynia biegów była wyłącznie automatyczna, dysponująca sześcioma przełożeniami.

Bundespolizei jest federalną formacją policyjną, odpowiedzialną za przestrzeganie prawa oraz ochronę bezpieczeństwa publicznego na terenie Austrii. Liczy ona około 25000 funkcjonariuszy, którzy noszą granatowe mundury. Radiowozy Bundespolizei obecnie są malowane w schemat srebrno-granatowo-czerwony – stare, biało-czerwone malowanie jest wycofywane i aktualnie już rzadko spotykane. Bundespolizei jest formacją dobrze wyposażoną, posiadającą na stanie helikoptery, pojazdy opancerzone, wiele rodzajów samochodów osobowych, łodzie oraz motocykle. Austriacka policja używa również najnowocześniejszej broni palnej.

Prezentowany model pochodzi z rosyjskiej serii modeli 1:43 wydawnictwa DeAgostini „Полицейские машины мира”. Został w niej wydany jako numer 45. Seria ta była dostępna również w Polce pod nazwą „Kultowe wozy policyjne”, jednak wydawca u nas ograniczył się jedynie do 46 numerów, wskutek czego wiele ciekawych modeli nie było u nas oficjalnie dostępnych. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane austriackie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *