GAZ-233036 „Tigr” – Otriad Mobilnyj Osobogo Naznaczenija (Rosja)

GAZ „Tigr” ( ГАЗ „Тигр”) to rodzina wielozadaniowych, opancerzonych samochodów o podwyższonych właściwościach jezdnych. Pojazdy te występują z rosyjskim silnikiem JaMZ o mocy 215 KM lub amerykańską jednostką Cummins o mocy 205 KM. Pojazd waży, zależnie od wyposażenia, od 6600 do 7200 kg. Opancerzenie korpusu pojazdu zostało wykonane ze specjalnej stali pancernej o grubości od 5 do 7 mm. Cena samochodu wynosi obecnie od 100 do 120 tysięcy USD, w zależności od jego wyposażenia. W jednostkach podległych rosyjskiemu MSW służy aktualnie około 350 pojazdów z rodziny „Tigr”.

Otriad Mobilnyj Osobogo Naznaczenija (ОМОН, Отряд Mобильный Особого Назначения, OMON), potocznie Czarne Berety, to rosyjska, a wcześniej radziecka jednostka sił specjalnych w ramach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji, przeznaczona do działania w sytuacji niepokojów społecznych, aktów terrorystycznych lub wzięcia zakładników, pełniąca także funkcje typowo prewencyjne. Procedury selekcyjne do tej formacji są bardzo ostre i obejmują testy medyczne i psychologiczne oraz badania wydolności fizycznej. Początkowy trening trwa 4 miesiące, w czasie którego kandydaci przechodzą intensywne szkolenie w zakresie użycia broni i walki wręcz oraz są przyzwyczajani do bezwzględnego wykonywania rozkazów; szczególny nacisk jest kładziony na walkę miejską i zdobywanie budynków. Procedura kandydacka kończy się testem, w którym kandydat musi stoczyć walkę na gołe pięści z trzema-pięcioma wyszkolonymi członkami OMON-u. Przyjmowany jest co najwyżej jeden na pięciu zdających kandydatów, wskutek czego członkowie OMON-u są wyjątkowo sprawni i dobrze wyszkoleni w zakresie walki wręcz i obsługi broni. Nie jest znana dokładna liczba członków oddziałów OMON-u, ale obecnie szacuje się ich liczbę na około 22000.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana w rosyjskiej serii modeli „Автомобиль на службе” (Automobil na służbie). Model ukazał się w niej jako numer 29. Nie posiada on otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, rosyjskie milicyjne tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *