GAZ M-21 „Wołga” – Narodna Militsiya (Bułgaria)

GAZ M-21 „Wołga” (ГАЗ-M21 „Волга”) to samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany w latach 1956-1970. Samochód stanowił następcę modelu M-20 Pobieda. W 1962 pojawiła się wersja kombi – Wołga M-22. Oprócz niej produkowano także specjalną, wzmocnioną wersję nazwaną M-23. GAZ M-21 „Wołga” był samochodem szeroko eksportowanym, w tym także do krajów zachodnich. Łącznie, razem z wersją kombi, wyprodukowano 639 478 Wołg pierwszej generacji.

Narodna Militsiya (Народна милиция) to bułgarska formacja policyjna funkcjonująca w latach 1944-1990. Milicja w Bułgarii była podzielona na kilka głównych wydziałów – departament bezpieczeństwa państwa, milicję kryminalną, departament logistyczno-administracyjny, a w późniejszym okresie także milicję gospodarczą (dzielącą się na wydziały m.in. do walki z czarnym rynkiem i spekulantami, kontroli handlu zagranicznego, do walki z przemytem itd.). Oprócz tego istniało wiele komisariatów regionalnych, które zajmowały się najczęściej zwykłymi obowiązkami policyjnymi i przestępczością pospolitą.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę DeAgostini. Model pochodzi z polskiej serii „Kultowe wozy policyjne„, w której został wydany pod numerem 30. Nie posiada on otwieranych elementów. Jest dość łatwo dostępny, a jego cena zazwyczaj nie przekracza 40 zł.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *