Škoda Favorit – Požární ochrana (Czechosłowacja)

Škoda Favorit to miejski samochód osobowy produkowany w Czechosłowacji i Czechach w latach 1987-1995. To popularne auto było następcą Škody typu 742 . Favoritka była dostępna tylko jako pięciodrzwiowy hatchback, ale auto to produkowano to również w innych wersjach nadwoziowych pod innymi nazwami – jako pięciodrzwiowe kombi Forman, pięciodrzwiowego kombivana Forman Plus oraz dwudrzwiowego pickupa Pick-up. Samochód zasilany był czterocylindrowymi silnikami benzynowymi o mocy od 54 do 68 KM. W 1994 zaprezentowano jego następcę – model Felicia, a rok później zaprzestano jego produkcji. Wyprodukowano 783167 egzemplarzy.

Požární ochrana (PO), napis widoczny na prezentowanym modelu, był malowany na samochodach należących do jednostek straży pożarnej w Czechosłowacji aż do jej rozpadu w 1993. Straż pożarna w powojennej Czechosłowacji rozwijała się dość dynamicznie (na ile oczywiście pozwalały ówczesne realia) – otworzono szkołę pożarniczą we Frydku-Mistku, wprowadzono nowe przepisy przeciwpożarowe, które następnie znowelizowano, czyniąc ze straży również służbę niosącą pomoc w zakresie ratownictwa technicznego. Już w latach siedemdziesiątych oprócz pożarów, czechosłowacka straż podejmowała także liczne interwencje w wypadkach drogowych, klęskach żywiołowych lub interwencje o charakterze pomocniczym, takie jak usuwanie różnych przeszkód, ratowanie ludzi itp. Pod koniec istnienia Czechosłowacji zaczęto wprowadzać także zintegrowany system ratunkowy, który ostatecznie wprowadzono już w oddzielnych państwach w 1995.

Prezentowany model jest miniaturą w skali 1:43 wyprodukowaną przez czeską firmę Abrex. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *