Toyota Land Cruiser J40 – Astynomía Kýprou (Cypr)

Toyota Land Cruiser serii J40 to samochód terenowy produkowany w latach 1960-1984 (w Brazylii do 2001 jako Toyota Bandeirante). Auto było produkowane w trzech wersjach nadwozia o różnych rozstawach osi – krótkie: J40, J41 i J42, średnie: J43, J44 i J46 oraz długie: J45 i J47. Na bazie krótkiego i średniego nadwozia zbudowane zostały wersje z miękkim i twardym dachem, a na długim pickup i kombi. Samochód dostępny był z silnikami benzynowymi o mocy od 105 do 140 KM oraz z silnikami wysokoprężnymi o mocy od 84 do 103 KM.

Astynomía Kýprou to formacja policyjna Republiki Cypryjskiej, podległa pod tamtejsze MSW. Na Cyprze policja ma swoje oddziały regionalne w każdym dystrykcie kraju, podległe pod komendę główną mieszczącą się w Nikozji – podobnie, jak w systemie polskim. Dodatkowo policja cypryjska tworzy regionalne oddziały sekcji komendy głównej, np. departamenty narkotykowe, które istnieją zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym (np. w Limassol i Nikozji). Ciekawostką jest fakt, że na Cyprze jednym z wydziałów policji jest straż pożarna. Formacja liczy około 6000 funkcjonariuszy, z czego ponad 700 jest strażakami.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana w polskiej serii modeli „Kultowe wozy policyjne” pod numerem 20. Ciekawostką jest fakt, iż miniatura została przez wydawcę opisana jako policja Grecji. Jest to jednak błąd – na samochodzie widnieje, aktualne zresztą do dnia dzisiejszego, logo utworzonej w 1960 (pierwszym roku produkcji Land Cruisera J40) policji cypryjskiej. W tym samym roku Cypr uzyskał niepodległość. Również napis na logo, pod herbem, brzmi „policja Cypru”. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *