Daewoo Espero – Gyeongchalcheong (Korea Południowa)

Daewoo Espero to samochód osobowy klasy średniej produkowany w latach 1990-1999. Od roku 1996 Espero montowane było również w Polsce, w fabryce Daewoo-FSO na warszawskim Żeraniu. Auto było dostępne wyłącznie jako czterodrzwiowy sedan. Silniki oferowane w tym samochodzie były benzynowe, o mocy od 90 do 105 KM. Skrzynia biegów była manualna – pięciobiegowa, lub automatyczna – czterobiegowa. Jak wskazuje liczba sprzedanych pojazdów, mimo bardzo niskiej ceny (w roku 1999 Espero 1.8 kosztowało 33 600 zł, mniej niż np. o wiele mniejszy Fiat Siena) przy bogatym wyposażeniu standardowym, model ten nie zdobył oczekiwanej popularności jako samochód rodzinny. Był natomiast chętnie kupowany przez taksówkarzy.

Gyeongchalcheong (powszechnie używa się także transkrypcji angielskiej – Korean National Police, KNP) to południowokoreańska formacja policyjna, podległa pod tamtejsze MSW. Jej główna siedziba znajduje się w Seulu. Formacja zatrudnia około 102000 funkcjonariuszy, którzy pracują w 17 lokalnych departamentach policji. W swoich strukturach formacja posiada dwa wydziały bojowe oraz wydział ochrony wybrzeża.

Prezentowany model pochodzi z rosyjskiej serii modeli 1:43 wydawnictwa DeAgostini „Полицейские машины мира”. Seria ta była dostępna również w Polce pod nazwą „Kultowe wozy policyjne”. Model ukazał się w niej jako numer 71. Nie posiada on otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *