GAZ-2705 „Gazelle” – Glavnoye upravleniye ispolneniya nakazaniy (Rosja)

GAZ „Gazela” (ГАЗ Газель) to rodzina samochodów dostawczych i busów produkowanych w fabryce GAZ w Niżnym Nowogrodzie w latach 1994-2010. W Polsce firma Andoria wyposażała je w silniki własnej produkcji. Pojazd powstał po przejęciu przez firmę GAZ jednego z niewprowadzonych do produkcji prototypów samochodu LDV Sherpa K2. Gazele stały się dość popularnymi samochodami wykorzystywanymi jako samochody dostawcze, busy, radiowozy czy marszrutki głównie w Europie Wschodniej.

Glavnoye upravleniye ispolneniya nakazaniy (Главное управление исполнения наказаний, ГУИН, GUIN) to radziecka, a następnie rosyjska federalna formacja służby więziennej, istniejąca w latach 1960-2004. Została zastąpiona przez FSIN (Федеральная служба исполнения наказаний, ИСИН – Federalnaya sluzhba ispolneniya nakazaniy). Do jej zadań należała przede wszystkim ochrona obiektów penitencjarnych oraz sprawowanie nadzoru nad prawidłowym wykonywaniem kary pozbawienia wolności. Podobnie jak obecnie FSIN, również GUIN do konwojowania więźniów szczególnie niebezpiecznych używała systemu tajnego moskiewskiego metra – Метро-2.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana w rosyjskiej serii modeli „Автомобиль на службе” (Automobil na służbie). Model ukazał się w niej jako numer 41. Nie posiada on otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, rosyjskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *