Saab 99 – Poliisi (Finlandia)

Saab 99 to samochód osobowy klasy średniej produkowany w latach 1968-1984. Samochód był pierwszym modelem Saaba wyposażonym w turbosprężarkę. Auto dostępne było z czterocylindrowymi silnikami benzynowymi o mocy od 81 do 147 KM. Saab 99 wyposażony był w manualną bądź automatyczną skrzynię biegów, a napęd przenoszony był na koła przednie. Następcą modelu został Saab 900.

Poliisi, czyli fińska policja, podlega pod MSW Finlandii i jest podstawową formacją policyjną w tym kraju. Dzieli się ona na Krajową Radę Policji (Poliisihallitus), dwa krajowe i jedenaście lokalnych departamentów policji. Zadaniem każdego departamentu policji jest utrzymywanie porządku prawnego, zapobieganie przestępczości, prowadzenie dochodzeń w sprawach przestępstw oraz innych zdarzeń zagrażających porządkowi publicznemu i bezpieczeństwu, prowadzenie kontroli i nadzór nad ruchem drogowym oraz promowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także wykonywanie wszystkich innych obowiązków przewidzianych przez prawo lub w inny sposób przydzielonych policji w rejonie operacyjnym danego departamentu. Lokalne wydziały policji dzielą się na umundurowaną policję patrolową (järjestyspoliisi) i policję śledczą (rikospoliisi). Lokalna policja wydaje również licencje, dokumenty i zezwolenia, takie jak licencje na broń, krajowe dowody tożsamości i paszporty, a ponadto egzekwuje decyzje imigracyjne wydane przez fińską służbę imigracyjną. Lokalna policja musi być również powiadomiana o organizacji wydarzeń publicznych, które mogą znacząco wpłynąć na lokalne bezpieczeństwo publiczne i ruch uliczny. Główna siedziba fińskiej policji znajduje się w Helsinkach.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę Atlas i wydana w serii modeli Police Cars. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dodałem własnoręcznie wykonane, fińskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Saab 99 – Poliisi (Finlandia)

  1. Ciekawy modelik. Fajnie że robisz coś od siebie, ja też często zmieniam tablice rejestracyjne tyle że kupuję zestawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *