Saab 99 – Poliisi (Finlandia)

Saab 99 to samochód osobowy klasy średniej produkowany w latach 1968-1984. Samochód był pierwszym modelem Saaba wyposażonym w turbosprężarkę. Auto dostępne było z czterocylindrowymi silnikami benzynowymi o mocy od 81 do 147 KM. Saab 99 wyposażony był w manualną bądź automatyczną skrzynię biegów, a napęd przenoszony był na koła przednie. Następcą modelu został Saab 900.

Poliisi, czyli fińska policja, podlega pod MSW Finlandii i jest podstawową formacją policyjną w tym kraju. Dzieli się ona na Krajową Radę Policji (Poliisihallitus), dwa krajowe i jedenaście lokalnych departamentów policji. Zadaniem każdego departamentu policji jest utrzymywanie porządku prawnego, zapobieganie przestępczości, prowadzenie dochodzeń w sprawach przestępstw oraz innych zdarzeń zagrażających porządkowi publicznemu i bezpieczeństwu, prowadzenie kontroli i nadzór nad ruchem drogowym oraz promowanie bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także wykonywanie wszystkich innych obowiązków przewidzianych przez prawo lub w inny sposób przydzielonych policji w rejonie operacyjnym danego departamentu. Lokalne wydziały policji dzielą się na umundurowaną policję patrolową (järjestyspoliisi) i policję śledczą (rikospoliisi). Lokalna policja wydaje również licencje, dokumenty i zezwolenia, takie jak licencje na broń, krajowe dowody tożsamości i paszporty, a ponadto egzekwuje decyzje imigracyjne wydane przez fińską służbę imigracyjną. Lokalna policja musi być również powiadomiana o organizacji wydarzeń publicznych, które mogą znacząco wpłynąć na lokalne bezpieczeństwo publiczne i ruch uliczny. Główna siedziba fińskiej policji znajduje się w Helsinkach.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę Atlas i wydana w serii modeli Police Cars. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dodałem własnoręcznie wykonane, fińskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na Saab 99 – Poliisi (Finlandia)

  1. Ciekawy modelik. Fajnie że robisz coś od siebie, ja też często zmieniam tablice rejestracyjne tyle że kupuję zestawy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *