Tatra 603 – Požární ochrana (Czechosłowacja)

Tatra 603 to czechosłowacki samochód klasy wyższej, produkowany w latach 1956-1975. Auto dostępne było z benzynowymi silnikami V8 – 2,4 l o mocy 105 i 2,5 l o mocy 95 KM. Skrzynia biegów była manualna, a napęd przenoszony był na tylne koła. Mimo dużych rozmiarów (długość nadwozia ponad 5 metrów) i masy (blisko dwie tony), ze względu na aerodynamiczny kształt karoserii Tatra 603 była samochodem dość szybkim, rozwijającym prędkość maksymalną około 170 km/h.

Požární ochrana (PO), napis widoczny na prezentowanym modelu, był malowany na samochodach należących do jednostek straży pożarnej w Czechosłowacji aż do jej rozpadu w 1993. Straż pożarna w powojennej Czechosłowacji rozwijała się dość dynamicznie (na ile oczywiście pozwalały ówczesne realia) – otworzono szkołę pożarniczą we Frydku-Mistku, wprowadzono nowe przepisy przeciwpożarowe, które następnie znowelizowano, czyniąc ze straży również służbę niosącą pomoc w zakresie ratownictwa technicznego. Już w latach siedemdziesiątych oprócz pożarów, czechosłowacka straż podejmowała także liczne interwencje w wypadkach drogowych, klęskach żywiołowych lub interwencje o charakterze pomocniczym, takie jak usuwanie różnych przeszkód, ratowanie ludzi itp. Pod koniec istnienia Czechosłowacji zaczęto wprowadzać także zintegrowany system ratunkowy, który ostatecznie wprowadzono już w oddzielnych państwach w 1995.

Prezentowany model jest miniaturą w skali 1:43 wyprodukowaną przez czeską firmę Abrex. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *