Citroën BX – Policía Nacional (Hiszpania)

Citroën BX jest samochodem osobowym klasy średniej produkowanym w latach 1982-1994. W 1986 samochód przeszedł facelifting. Citroën BX dostępny był jako pięciodrzwiowy liftback (Berline) oraz pięciodrzwiowe kombi (Break lub Evasion). Auto zasilały silniki benzynowe o mocy od 61 do 203 KM oraz jednostki wysokoprężne o mocy od 61 do 90 KM. Napęd przenoszony był na przednią bądź na obie osie. Citroën BX wyposażony był w hydropneumatyczne zawieszenie pierwszej generacji.

Policía Nacional (obecna nazwa Cuerpo Nacional de Policía) to narodowa policja Hiszpanii. Wraz z Guardia Civil tworzy siły i środki bezpieczeństwa państwa (Fuerzas y cuerpos de seguridad del Estado). Zasadniczo formacja odpowiada na terenie całego kraju za prowadzenie dochodzeń w sprawach przestępstw i wykroczeń, bezpieczeństwo w ruchu drogowym, walkę z terroryzmem oraz inne sprawy dotyczące porządku publicznego i imigracji. W niektórych jednak regionach Hiszpanii rola policji narodowej jest mniejsza, z uwagi na posiadanie przez nie własnych sił policyjnych (np. Ertzaintza w Kraju Basków , Mossos d’Esquadra w Katalonii lub Policja Foral w Nawarze). Obecnie hiszpańska policja liczy około 65000 funkcjonariuszy.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę IXO i wydana przez wydawnictwo Altaya w hiszpańskiej serii modeli „Nuestros coches de Polícia” pod numerem 4. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *