Trabant 601S Universal – Volkspolizei (Niemiecka Republika Demokratyczna)

Trabant 601 to samochód produkowany w latach 1964-1990. Ten popularny w drugiej połowie ubiegłego stulecia samochód dostępny był w dwóch wersjach nadwoziowych – jako dwudrzwiowy sedan oraz dwudrzwiowe kombi, oznaczane nazwą Universal. Trabant 601 zasilany był dwusuwowym silnikiem o mocy najpierw 23, a następnie 26 KM. Skrzynia biegów była czterobiegowa, manualna, a napęd przenoszony był na przednie koła. Oprócz standardowej odmiany 601S produkowano również odmianę lepiej wyposażoną – wersję 601L. Ostatni egzemplarz Trabanta z silnikiem dwusuwowym zjechał z taśmy 25 lipca 1990 roku. Przez cały okres produkcji powstało 2 818 547 sztuk.

Volkspolizei (Policja Ludowa) to wschodnioniemiecka formacja policyjna, istniejąca w latach 1946-1990. Volkspolizei podlegała pod NRD-owskie MSW i w większości zajmowała się sprawami zleconymi jej przez Stasi. Tuż po wojnie była formacją słabo wyszkoloną i dość nieprofesjonalną, jednak z czasem stała się skuteczną organizacją paramilitarną. O pracy funkcjonariuszy opowiadał niemiecki, emitowany również w naszym kraju, serial obyczajowy „Polizeiruf 110” (Telefon 110).

Prezentowany model jest miniaturą w skali 1:43 wyprodukowaną przez firmę DeAgostini i wydaną w polskiej serii modeli „Kultowe wozy policyjne” jako numer 13. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *