Tatra 603 – Veřejná bezpečnost (Czechosłowacja)

Tatra 603 to czechosłowacki samochód klasy wyższej, produkowany w latach 1956-1975. Auto dostępne było z benzynowymi silnikami V8 – 2,4 l o mocy 105 i 2,5 l o mocy 95 KM. Skrzynia biegów była manualna, a napęd przenoszony był na tylne koła. Mimo dużych rozmiarów (długość nadwozia ponad 5 metrów) i masy (blisko dwie tony), ze względu na aerodynamiczny kształt karoserii Tatra 603 była samochodem dość szybkim, rozwijającym prędkość maksymalną około 170 km/h.

Veřejná bezpečnost (w skrócie VB) była formacją de facto pełniącą obowiązki policji w komunistycznej Czechosłowacji. VB była częścią Korpusu Bezpieczeństwa Narodowego (SNB, Sbor národní bezpečnosti). Do jej zadań należała ochrona życia i zdrowia obywateli Czechosłowacji, prowadzenie dochodzeń karnych, ochrona bezpieczeństwa w ruchu drogowym itp. Po rozpadzie Czechosłowacji Veřejná bezpečnost została przekształcona w Policję Republiki Czeskiej (Policie České republiky, PČR) i Korpus Policji Republiki Słowackiej (Policajný zbor Slovenskej republiky).

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana w polskiej serii modeli „Kultowe wozy policyjne” jako numer 43. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *