KamAZ-4310 – Otriad Mobilnyj Osobogo Naznaczenija (Rosja)

KamAZ-4310 to radziecki i rosyjski samochód ciężarowy, produkowany w latach 1981-1995. Auto wyposażane było w ośmiocylindrowe silniki diesla o mocy od 210 do 220 KM. Samochód posiadał od 5 do 7 ton ładowności, a dopuszczalna masa całkowita wynosiła od 14,2 do 15,6 ton. Następcą modelu został produkowany do chwili obecnej KamAZ-43114.

Otriad Mobilnyj Osobogo Naznaczenija (ОМОН, Отряд Mобильный Особого Назначения, OMON), potocznie Czarne Berety, to rosyjska, a wcześniej radziecka jednostka sił specjalnych w ramach Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji, przeznaczona do działania w sytuacji niepokojów społecznych, aktów terrorystycznych lub wzięcia zakładników, pełniąca także funkcje typowo prewencyjne. Procedury selekcyjne do tej formacji są bardzo ostre i obejmują testy medyczne i psychologiczne oraz badania wydolności fizycznej. Początkowy trening trwa 4 miesiące, w czasie którego kandydaci przechodzą intensywne szkolenie w zakresie użycia broni i walki wręcz oraz są przyzwyczajani do bezwzględnego wykonywania rozkazów; szczególny nacisk jest kładziony na walkę miejską i zdobywanie budynków. Procedura kandydacka kończy się testem, w którym kandydat musi stoczyć walkę na gołe pięści z trzema-pięcioma wyszkolonymi członkami OMON-u. Przyjmowany jest co najwyżej jeden na pięciu zdających kandydatów, wskutek czego członkowie OMON-u są wyjątkowo sprawni i dobrze wyszkoleni w zakresie walki wręcz i obsługi broni. Nie jest znana dokładna liczba członków oddziałów OMON-u, ale obecnie szacuje się ich liczbę na około 22000.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez cenioną wśród kolekcjonerów rosyjską firmę Elecon. Niestety, jak w przypadku praktycznie wszystkich modeli tej firmy, także w przypadku tego egzemplarza zwraca uwagę kiepsko wykonane malowanie (problemy z tampodrukiem) oraz niezbyt ładnie wykonane i trudne w czyszczeniu opony. Model posiada działające zawieszenie tylnych kół, ma zdejmowaną plandekę oraz podnoszoną osłonę przedniej szyby. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, rosyjskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *