Škoda 100 – Veřejná bezpečnost (Czechosłowacja)

Škoda 100 to kompaktowy samochód osobowy produkowany w latach 1969-1977. W 1972 samochód przeszedł nieznaczny facelifting polegający na zastosowaniu nowych, kasetowych klamek oraz dodaniu wywietrznika w słupku C. Samochód oferowany był jako czterodrzwiowy sedan. Silnik zamontowany był z tyłu, skrzynia biegów była manualna, a napęd przenoszony był na koła tylne. Samochód oferowany był z silnikiem 1,0 l o mocy 42 KM. Na bazie modelu 100 stworzono także mocniejszy model 110 z silnikami o mocy od 48 do 52 KM, który posiadał także nieco lepsze wyposażenie. Ponadto na bazie modelu powstało dwudrzwiowe coupe 110 R. W małych seriach wytwarzano także rajdowe pojazdy Škoda 110 L Rallye, Škoda 120 S oraz Škoda 130 RS.

Veřejná bezpečnost (w skrócie VB) była formacją de facto pełniącą obowiązki policji w komunistycznej Czechosłowacji. VB była częścią Korpusu Bezpieczeństwa Narodowego (SNB, Sbor národní bezpečnosti). Do jej zadań należała ochrona życia i zdrowia obywateli Czechosłowacji, prowadzenie dochodzeń karnych, ochrona bezpieczeństwa w ruchu drogowym itp. Po rozpadzie Czechosłowacji Veřejná bezpečnost została przekształcona w Policję Republiki Czeskiej (Policie České republiky, PČR) i Korpus Policji Republiki Słowackiej (Policajný zbor Slovenskej republiky).

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez czeską firmę Abrex. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane tablice rejestracyjne, które były używane przez VB.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *