GAZ 24-01 „Wołga” – Voyennaya komendatura (ZSRR)

GAZ-24 „Wołga” to radziecki samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany w latach 1967-1985. Auto było następcą GAZ-a 21 „Wołga”. Dostępne było z dwoma silnikami benzynowymi o pojemności 2,4 l i mocy 85 i 95 KM. Samochód posiadał tylny napęd, rozpędzał się do około 145 km/h, a na osiągnięcie 100 km/h potrzebował ok. 23 sekund. GAZ-24 produkowany był w wersjach 24-01 (sedan) i 24-02 (kombi). Jego następcą został model GAZ-24-10 „Wołga”.

Voyennaya komendatura (VK) to formacja radzieckiej, a obecnie rosyjskiej żandarmerii wojskowej. Do zadań VK należy utrzymanie dyscypliny wśród wojskowych i profilaktyka oraz wykrywanie przewinień przeciwko niej. VK zajmuje się przestępstwami karnymi oraz wykroczeniami popełnianymi przez żołnierzy. Formacja zarządza także innymi kwestiami, takimi jak planowanie zabezpieczeń pożarowych garnizonów, organizacja służby wartowniczej jednostek wojskowych, koordynowanie mobilizacji jednostek wojskowych na wypadek działań wojennych czy planowanie zaangażowania wojsk do pomocy cywilom na wypadek katastrof i klęsk żywiołowych. Formacja zarządza także VAI, czyli oddziałem regulacji ruchu drogowego.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana w rosyjskiej serii modeli „Автомобиль на службе” (Automobil na służbie). Model ukazał się w niej jako numer 35. Nie posiada on otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, radzieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *