Barkas B1000 – Schnelle Medizinische Hilfe (Niemiecka Republika Demokratyczna)

Barkas B1000 to samochód dostawczy i mikrobus produkowany w latach 1961-1991 w zakładach IFA w Chemnitz w NRD. Był to jedyny samochód tej klasy produkowany na terenie wschodnich Niemiec. Samochód posiadał przedni napęd i dostępny był z silnikami benzynowymi o mocy 43, 46 i 58 KM. Barkas B1000 dostępny był w różnych wersjach nadwoziowych (m.in. furgon, mikrobus, pick-up, nadwozie do zabudowy). W odróżnieniu od np. ZSRR, ich nabywcami mogły być też osoby prywatne, a mikrobusy mogły nabywać ze zniżką rodziny wielodzietne. Barkasy były spotykane głównie w NRD, jedynie niewielka ich część trafiła na eksport.

Schnelle Medizinische Hilfe (szybka pomoc medyczna, SMH) była formacją pogotowia ratunkowego w Niemieckiej Republice Demokratycznej, powstałą na mocy porozumienia Niemieckiego Czerwonego Krzyża z Ministerstwem Zdrowia. SMH powstała w 1975 i istniała do 1990. Jej numerem alarmowym był numer 115. Głównymi pojazdami wykorzystywanymi przez SMH jako ambulanse były samochody Barkas oraz Wartburg.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę Atlas i wydana w serii modeli „Ambulance Collection„. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, niemieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *