Volvo 244 – Politi- og lensmannsetaten (Norwegia)

Volvo 244 to samochód osobowy produkowany w latach 1974-1993. Samochód stanowił część rodziny 240, w skład której wchodziły modele 242 (dwudrzwiowy sedan), 244 (czterodrzwiowy sedan) oraz 245 (pięciodrzwiowe kombi) – od roku 1983 sprzedawane pod jedną nazwą 240. Auto oferowane było z cztero- lub pięciostopniową skrzynią biegów z nadbiegiem przełączanym ręcznie lub elektrycznie oraz napędem na tylne koła. 244 wyposażany był w silniki benzynowe o mocy od 82 do 155 KM oraz jednostki diesla o mocy od 79 do 82 KM.

Politi- og lensmannsetaten (biuro policji i szeryfa) to ogólnokrajowa, rządowa formacja policyjna, której celem jest profilaktyka i walka z przestępczością oraz codzienne zapewnianie porządku na terenie Królestwa Norwegii. Agencją zarządzają dwa równoległe organy – Politidirektoratet (Dyrekcja Policji – POD) i Politiets sikkerhetstjeneste (Służba Bezpieczeństwa Policji – PST). Norweska policja liczy około 14000 funkcjonariuszy.

Prezentowany model pochodzi z rosyjskiej serii modeli 1:43 wydawnictwa DeAgostini „Полицейские машины мира”. Seria ta była dostępna również w Polce pod nazwą „Kultowe wozy policyjne”. Model ukazał się w niej jako numer 73. Nie posiada on otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, norweskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *