Opel Kapitän P2 – Polizei (Niemcy)

Opel Kapitän P2 to luksusowy samochód osobowy produkowany w latach 1959-1963. Podobnie jak poprzednia generacja, także ten model otrzymał panoramiczne okna. Auto napędzał sześciocylindrowy silnik o pojemności 2,6 l i mocy 90 KM. Skrzynia biegów mogła być manualna, półautomatyczna lub automatyczna. Samochód rozpędzał się do 150 km/h, a 100 km/h osiągał w czasie 16 sekund. Od czerwca 1959 do grudnia 1963 Opel wyprodukował 145 618 egzemplarzy P2. Następcą modelu został Opel Kapitän A.

Niemiecka policja (Polizei) jest formacją, której zadaniem jest strzeżenie porządku wewnętrznego na terenie Niemiec. Policja w Niemczech nie posiada scentralizowanej struktury, a jej funkcjonariusze są urzędnikami poszczególnych landów związkowych. W każdym kraju związkowym działa jego policja, tzw. Landespolizei – jednostek takich jest w Niemczech 16. Oprócz tego, w Niemczech działają trzy formacje policyjne na szczeblu federalnym – są to Bundespolizei (Policja Federalna), Bundeskriminalamt (Federalny Urząd Kryminalny) i Polizei beim Deutschen Bundestag (Polizei DBT; Policja przy Bundestagu). Przez wiele lat wiodącym kolorem zarówno radiowozów, jak i mundurów niemieckiej policji był kolor zielony. Od roku 2004 nastąpiła jednak zmiana i obecnie głównym kolorem jest niebieski – radiowozy są malowane w unijny, srebrno-niebieski schemat, a funkcjonariusze noszą granatowe mundury.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez wydawnictwo DeAgostini w polskiej kolekcji modeli „Kultowe wozy policyjne” jako numer 2. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *