UAZ 469 – Voyennaya komendatura (ZSRR)

UAZ 469 to radziecki i rosyjski samochód terenowy produkowany w latach od roku 1972 do chwili obecnej, z przerwą w latach 2007-2010. Samochód był początkowo zaprojektowany dla wojska, jednak szybko zyskał uznanie także wśród innych służb mundurowych, a potem również osób cywilnych. Uczestniczył w praktycznie każdym konflikcie zbrojnym od 1970 roku – jego wytrzymała konstrukcja powodowała, że sprawdzał się zarówno w śniegach Syberii, jak i piaskach Afryki i Bliskiego Wschodu. Do chwili obecnej ten model jest chętnie wykorzystywany przez wojsko. W 2010 do sprzedaży trafiła jego zmodyfikowana wersja – UAZ Hunter (UAZ 315195), w której wykorzystano inne silniki (m.in. dodano do oferty diesla). Cena nowego samochodu w Polsce wynosi od 40 do 60 tysięcy złotych, zależnie od jego wyposażenia.

Voyennaya komendatura (VK) to formacja radzieckiej, a obecnie rosyjskiej żandarmerii wojskowej. Do zadań VK należy utrzymanie dyscypliny wśród wojskowych i profilaktyka oraz wykrywanie przewinień przeciwko niej. VK zajmuje się przestępstwami karnymi oraz wykroczeniami popełnianymi przez żołnierzy. Formacja zarządza także innymi kwestiami, takimi jak planowanie zabezpieczeń pożarowych garnizonów, organizacja służby wartowniczej jednostek wojskowych, koordynowanie mobilizacji jednostek wojskowych na wypadek działań wojennych czy planowanie zaangażowania wojsk do pomocy cywilom na wypadek katastrof i klęsk żywiołowych. Formacja zarządza także VAI, czyli oddziałem regulacji ruchu drogowego.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana w rosyjskiej serii modeli „Автомобиль на службе” (Automobil na służbie). Model ukazał się w niej jako numer 57. Nie posiada on otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, radzieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *