RAF-22033 Latvija – Militsiya (ZSRR)

RAF-2203 Latvija to samochód typu van produkowany w latach 1976-1997. Auto dostępne było głównie w wersji mikrobus (wyprodukowano nieliczne sztuki z nadwoziem typu furgon oraz skrzyniowym). Produkowano także wersje specjalne (np. ambulans) posiadające odmienne oznaczenia modelowe. Model 22033 był radiowozem przystosowanym na potrzeby drogówki, wyposażonym w dalmierz, dodatkowe oświetlenie i urządzenia do fotografii stereoskopowej. Samochód oferowany był z benzynowymi silnikami o mocy od 95 do 98 KM oraz czterobiegową, manualną skrzynią biegów. Od roku 1989 produkowano unowocześnioną wersję 22038 ze wzmocnionym nadwoziem. Zastosowano w niej nowy pas przedni ze wspólną plastikową atrapą chłodnicy obejmującą reflektory i kierunkowskazy pod nimi; zmieniono także wystrój wnętrza i zastosowano wyższą, bardziej ergonomiczną deskę przyrządów. Ponadto w modelu zmieniono mocowanie tylnych drzwi na zawiasy zewnętrzne oraz dodano luk wentylacyjny w tylnej części dachu.

Militsiya (milicja) była formacją działającą w ZSRR, republikach radzieckich oraz następnie w Rosji od 1917 do 2011, kiedy to została przekształcona w policję (Politsiya). Zasadniczo milicja podzielona była na wydział bezpieczeństwa publicznego i wydział kryminalny, ale istniały w niej także wydziały specjalistyczne, takie jak służba ruchu drogowego (STSI, wcześniej GAI i ORUD) czy służba specjalna (OMSN i OMON). W Kazaniu i Moskwie istniały ponadto wydziały zajmujące się ekologią i ochroną środowiska.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wyprodukowana przez firmę DeAgostini i wydana w rosyjskiej serii modeli „Автомобиль на службе” (Automobil na służbie). Model ukazał się w niej jako numer 25. Nie posiada on otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, radzieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *