UAZ 3972 – Voyennaya skoraya pomoshch (ZSRR)

UAZ 3972 to prototyp samochodu osobowo-dostawczego, nad którym prace trwały w latach 1976-1989. W zamyśle projektantów, model ten miał zastąpić w produkcji zarówno starszego UAZa 452, jak i terenowy model 469. Prototyp posiadał napęd na cztery koła i niezależne zawieszenie, dzięki czemu, a także prześwitowi wynoszącemu aż 325 mm, wykazywał bardzo dobre właściwości terenowe. Chłodnica została przesunięta do przodu pojazdu, dzięki czemu wnętrze było dobrze ogrzewane bez ryzyka przedostania się spalin do wnętrza auta. W prototypie zainstalowano silnik UMZ-417 o mocy 92 KM, sprzężony z czterobiegową, manualną skrzynią biegów. Zadbano o to, aby podróż samochodem była komfortowa, gdyż miało to szczególne znaczenie w transporcie rannych w samochodach zaadaptowanych jako ambulanse. Pod koniec lat 80. wyprodukowano łącznie cztery egzemplarze modelu 3972 – trzy wojskowe sanitarki oraz jeden egzemplarz cywilny. Niestety w obliczu przemian ustrojowych nie znalazł się inwestor, który mógłby dofinansować produkcję nowego modelu. Jeszcze przez krótki czas po upadku ZSRR próbowano poszukiwać chętnego kontrahenta, ale ostatecznie projekt 3972 w roku 1993 całkowicie zarzucono.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez wydawnictwo DeAgostini w rosyjskiej serii modeli „Автолегенды СССР” (Autolegendy ZSRR) jako numer 96. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, radzieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *