Wartburg A312 – Feuerwehr (Niemiecka Republika Demokratyczna)

Wartburg pierwszej generacji, oznaczany zależnie od wersji 311, 312/1000 lub 313, to samochód osobowy klasy średniej produkowany w latach 1956-1967. Samochód oferowany był jako czterodrzwiowy sedan, pięciodrzwiowe kombi (Camping), dwudrzwiowy pickup (Trans), dwudrzwiowe coupe, dwudrzwiowy kabriolet oraz dwudrzwiowy roadster (313). Samochód napędzany był dwusuwowym silnikiem o pojemności 0,9 (311) oraz 1,0 (312) l i mocy odpowiednio 37 i 40/45 KM. Skrzynia biegów była manualna, a napęd przenoszony był na koła przednie. Następcą modelu został Wartburg 353.

W Niemieckiej Republice Demokratycznej straż pożarna podlegała w całości Volkspolizei, stanowiąc jeden z jej wydziałów. Zasadniczo jednostki straży dzieliły się na trzy główne grupy – jednostki centralne (komendy i oddziały ochrony przeciwpożarowej w jednostkach Volkspolizei), lokalne (ochotnicze i zawodowe straże pożarne) oraz zakładowe (jednostki w zakładach pracy, fabrykach itp.). Poza typowymi działaniami straży pożarnej, w NRD formacja ta była także wykorzystywana do wykonywania zadań, które normalnie nie mieściły się w jej kompetencjach – np. usuwania przeszkód przy budowie muru berlińskiego. NRD-owska straż pożarna była formacją dobrze wyszkoloną i wyposażoną, odnoszącą sukcesy na olimpiadach i zawodach ratowniczych.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę Minichamps. Model nie posiada otwieranych elementów. Edycja miniatury jest limitowana do 1744 sztuk. Do mojej kolekcji model trafił za sprawą Szymona z bloga Muzeum 1:43, za co serdecznie dziękuję.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *