Opel Senator – Notarzteinsatzfahrzeug (Niemcy)

Opel Senator A (pierwszej generacji) to samochód osobowy klasy średniej-wyższej, produkowany w latach 1978-1986. W 1982 model przeszedł facelifting (wersja poliftingowa często nazywana jest, dla odróżnienia od przedliftingowej, „A2„). Samochód oferowany był w jednej wersji nadwoziowej – jako czterodrzwiowy sedan. Silniki benzynowe zastosowane w Senatorze rozwijały moc od 110 do 177 KM, a jednostki diesla od 86 do 95 KM. Skrzynia biegów była automatyczna lub manualna, a napęd przenoszony był na tylną oś.

Notarzteinsatzfahrzeug (NEF) to pojazd ratowniczy, stanowiący środek transportu lekarza do chorego wymagającego pilnej pomocy medycznej. Pojazdy te stanowią uzupełnienie systemu tradycyjnych karetek pogotowia, sprawdzając się także np. na obszarach wiejskich, z utrudnionym dostępem do usług medycznych. Na pokładzie NEF znajduje się lekarz medycyny ratunkowej, który często także pełni rolę kierowcy pojazdu. W określonych, uzasadnionych przypadkach lekarz może zdecydować o transporcie pacjenta za pomocą NEF do placówki medycznej. Obecnie samochody tego typu spotkać można w Niemczech i Austrii.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43 wydana przez wydawnictwo Eaglemoss w niemieckiej serii „Opel Collection„. Modele w tej serii były produkcji firmy IXO, a opisywanego Senatora wydano w niej pod numerem 102.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *