Mercedes-Benz 200D (W110) – Polizei (Niemcy)

Mercedes-Benz W110 to samochód osobowy klasy średniej-wyższej, produkowany w latach 1961-1968. Oferowany był jako czterodrzwiowy sedan, choć belgijski dealer Mercedesa montował także pięciodrzwiowe kombi. W 1965 model został odświeżony. Auto dostępne było (do 1965) z silnikiem benzynowym o mocy 80 KM oraz 55-konnym dieslem. Od 1965 samochód oferowano z trzema jednostkami benzynowymi o mocy od 95 do 120 KM (oznaczenia 200 i 230). Silnik wysokoprężny także pozostał w ofercie, przyjmując oznaczenie 200D. Skrzynia biegów była manualna lub automatyczna, a napęd przekazywany był na tylną oś. Następcą modelu został Mercedes-Benz W114.

Niemiecka policja (Polizei) jest formacją, której zadaniem jest strzeżenie porządku wewnętrznego na terenie Niemiec. Policja w Niemczech nie posiada scentralizowanej struktury, a jej funkcjonariusze są urzędnikami poszczególnych landów związkowych. W każdym kraju związkowym działa jego policja, tzw. Landespolizei – jednostek takich jest w Niemczech 16. Oprócz tego, w Niemczech działają trzy formacje policyjne na szczeblu federalnym – są to Bundespolizei (Policja Federalna), Bundeskriminalamt (Federalny Urząd Kryminalny) i Polizei beim Deutschen Bundestag (Polizei DBT; Policja przy Bundestagu). Przez wiele lat wiodącym kolorem zarówno radiowozów, jak i mundurów niemieckiej policji był kolor zielony. Od roku 2004 nastąpiła jednak zmiana i obecnie głównym kolorem jest niebieski – radiowozy są malowane w unijny, srebrno-niebieski schemat, a funkcjonariusze noszą granatowe mundury.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wyprodukowana przez firmę IXO. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, niemieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *