Cadillac Eldorado/Miller-Meteor – Ambulance (USA)

Cadillac Eldorado czwartej generacji to duży samochód osobowy klasy wyższej, produkowany w latach 1959-1960. Samochód standardowo oferowany był jako dwudrzwiowy kabriolet oraz dwu- i czterodrzwiowy sedan. Na bazie tej i innych serii modelu producent zbudował także podwozie kombi, przeznaczone do użytku profesjonalnego (głównie jako karetki pogotowia i karawany).

Miller-Meteor to amerykańska spółka, założona w 1956, powstała z połączenia firm Meteor Motor Car Company i AJ Miller. Zajmowała się ona profesjonalnym dostosowywaniem samochodów (głównie na podwoziu kombi Cadillaca) do pracy jako ambulanse, karawany oraz limuzyny. Firma zabudowywała te pojazdy aż do roku 1979, kiedy to Cadillac zmniejszył długość podwozia kombi. Produkty Miller-Meteor przetrwały do dnia dzisiejszego w popkulturze – jeden z najbardziej znanych filmowych ambulansów, czyli Ecto-1 z fimu „Ghostbusters” (pol. tytuł „Łowcy duchów„) to właśnie Cadillac w zabudowie tej firmy.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez firmę Atlas w serii modeli „Ambulance Collection„. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, amerykańskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *