Citroën 2CV – Polizei (Niemcy)

Citroën 2CV to niewielki samochód klasy B, produkowany w latach 1949-1990. Przez 41 lat produkcji wyprodukowano 3 868 634 egzemplarzy. 2CV był samochodem maksymalnie uproszczonym, co powodowało, że kierowca i pasażerowie nie mogli liczyć na niemal żadne wyposażenie poprawiające komfort jazdy. Początkowo silnik tego niewielkiego auta miał moc 8 KM, z czasem jednak pojawiały się jego modyfikacje, skutkujące zwiększeniem mocy do 18 KM w latach sześćdziesiątych. Mimo jednak niewielkiej mocy, swojej brzydoty i spartańskiego wnętrza „cytrynka” na dobre wpisała się w historię motoryzacji, stając się jednym z najbardziej rozpoznawalnych aut dwudziestego wieku.

Niemiecka policja (Polizei) jest formacją, której zadaniem jest strzeżenie porządku wewnętrznego na terenie Niemiec. Policja w Niemczech nie posiada scentralizowanej struktury, a jej funkcjonariusze są urzędnikami poszczególnych landów związkowych. W każdym kraju związkowym działa jego policja, tzw. Landespolizei – jednostek takich jest w Niemczech 16. Oprócz tego, w Niemczech działają trzy formacje policyjne na szczeblu federalnym – są to Bundespolizei (Policja Federalna), Bundeskriminalamt (Federalny Urząd Kryminalny) i Polizei beim Deutschen Bundestag (Polizei DBT; Policja przy Bundestagu). Przez wiele lat wiodącym kolorem zarówno radiowozów, jak i mundurów niemieckiej policji był kolor zielony. Od roku 2004 nastąpiła jednak zmiana i obecnie głównym kolorem jest niebieski – radiowozy są malowane w unijny, srebrno-niebieski schemat, a funkcjonariusze noszą granatowe mundury.

Citroën 2CV o numerze rejestracyjnym KI-3333 to radiowóz faktycznie służący w kilońskiej policji. Został on wyprodukowany w maju 1981. W latach 1987-1990 zagrał on w komediowym serialu „Hals über Kopf „. Poruszał się nim komendant o nazwisku Hund (pies). Auto oznaczone było napisem „Polente”, który stanowił połączenie słów „polizei” (policja) i „ente” (kaczka), a jednocześnie był gwarowym określeniem policji. Po zakończeniu zdjęć do serialu radiowóz powrócił do służby, jednak nie zdecydowano się na przywrócenie mu napisu „Polizei”, pozostawiając napis z filmu. Po kilku latach radiowóz przemalowano w nowy schemat malowania – również pozostawiając filmowe oznakowanie. Do chwili obecnej radiowóz znajduje się na stanie policji w Kilonii i obecnie służy głównie za pojazd do celów pokazowych i edukacyjnych, jednak w razie potrzeby służy wydziałowi prewencji do realizacji zwykłych, codziennych zadań.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez Hachette we francuskiej serii modeli Auto Plus Citroën 2CV Collection jako numer 25. Producentem modelu jest firma Eligor. Nie posiada on otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, niemieckie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *