Fiat Tipo – Arma dei Carabinieri (Włochy)

Fiat Tipo to kompaktowy samochód osobowy produkowany w latach 1988-1995. Auto oferowane było jako trzy- i pięciodrzwiowy hatchback oraz czterodrzwiowy sedan i pięciodrzwiowe kombi (dwie ostatnie wersje oferowane jako Fiat Tempra). W 1993 samochód przeszedł niewielki facelifting. Tipo dostępne było z silnikami benzynowymi o mocy od 56 do 148 KM oraz z jednostkami wysokoprężnymi o mocy od 58 do 92 KM. Skrzynia biegów mogła być manualna bądź automatyczna, a napęd przenoszony był na przednią oś. Następcą modeli Tipo/Tempra została seria Brava/Bravo.

Arma dei Carabinieri (Karabinierzy) to włoska ogólnokrajowa żandarmeria, której jurysdykcji podlegają zarówno wojskowi, jak i cywile. Poza wykonywaniem obowiązków typowych dla żandarmerii oraz części zadań typowych dla policji, Karabinierzy pełnią także służbę patrolową na ulicach włoskich miast, zajmują się również ochroną m.in. Ministra Obrony, wysokich rangą dowódców wojskowych, a także innych ważnych funkcjonariuszy publicznych oraz przywódców państw podczas ich wizyt we Włoszech. Korpus Karabinierów ma za zadanie natychmiastową obronę kraju w przypadku ataku militarnego z zewnątrz. Bierze również czynny udział w operacjach militarnych poza granicami Włoch. Formacja ta liczy około 110000 funkcjonariuszy. Mimo że we włoskim społeczeństwie Carabinieri są uważani za najbardziej kompetentnych oraz poważanych wśród służb mundurowych, są też częstym przedmiotem dowcipów ze względu na stereotyp Carabinieri, który jest raczej niedouczonym oraz niekompetentnym funkcjonariuszem.

Prezentowany model to miniatura w skali 1:43, wydana przez DeAgostini we włoskiej serii modeli „Carabinieri„. Model nie posiada otwieranych elementów. Do modelu dołożyłem własnoręcznie wykonane, włoskie tablice rejestracyjne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *