Polski Fiat 126p – Straż Miejska w Rybniku (Polska)

Fiat 126p („Maluch”) to samochód osobowy produkowany we Włoszech w latach 1972-1980, a w Polsce w latach 1973-2000. Auto oferowane było jako dwudrzwiowy fastback, trzydrzwiowy hatchback (126 BIS) oraz dwudrzwiowy kabriolet. Malucha oferowano początkowo z silnikiem o pojemności 0,6 l i mocy 23 KM, a następnie z silnikiem o pojemności 0,65 l i mocy 24 KM. Model 126 BIS posiadał silnik o pojemności 0,7 l i mocy 25 KM. Skrzynia biegów była manualna, czterobiegowa, a napęd przekazywany był na koła tylne. Silnik umieszczony był z tyłu lub z przodu (126 BIS) pojazdu.
Auto przez cały okres produkcji przechodziło rozmaite modyfikacje, zarówno mechaniczne, jak i wizualne. Maluch produkowany był w różnych wersjach wyposażenia – StandardSpecialKomfort oraz wersji dla osób niepełnosprawnych. Powstały także krótkoseryjne wersje specjalne RedBlackSilver oraz Brown, produkowane zarówno w Polsce, jak i we Włoszech. 22 września 2000, po 27 latach produkcji, zakończono montaż Malucha, na zakończenie produkcji wydając edycję specjalną ówcześnie produkowanego modelu 126 EL – Happy End. W Polsce powstało 3 318 674 egzemplarzy modelu 126p, do którego przylgnęła etykieta samochodu, który zmotoryzował Polskę. Jego następcą został Fiat Cinquecento.

Straż Miejska w Rybniku to działający na terenie Rybnika organ samorządowy, który ma na celu przede wszystkim ochronę spokoju i porządku w miejscach publicznych, a także ochronę obiektów komunalnych i urządzeń użyteczności publicznej. Ma też czuwać nad porządkiem i kontrolować ruch drogowy (w zakresie określonym w przepisach o ruchu drogowym, o wiele mniejszym niż policja). Współdziała z właściwymi podmiotami w zakresie ratowania życia i zdrowia obywateli, pomocy w usuwaniu awarii technicznych i skutków klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń. Do momentu przybycia właściwych służb, zabezpiecza miejsca przestępstwa, katastrofy lub innego podobnego zdarzenia – albo miejsc zagrożonych takim zdarzeniem – przed dostępem osób postronnych lub zniszczeniem śladów i dowodów, a także ustala wstępnie świadków zdarzenia. Często współdziała z organizatorami i innymi służbami w ochronie porządku podczas zgromadzeń i imprez publicznych. Doprowadza osoby nietrzeźwe do izby wytrzeźwień lub miejsca ich zamieszkania, jeżeli osoby te zachowaniem swoim dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym, znajdują się w okolicznościach zagrażających zdrowiu albo życiu ich lub innych osób.

Prezentowany model to wykonana przeze mnie konwersja miniatury w skali 1:43, wyprodukowanej przez firmę Daffi. Lista prac obejmowała dołożenie kalkomanii, które otrzymałem od Piotrka z blogu Modele Władka (za co serdecznie dziękuję) oraz wykonanych przeze mnie tablic rejestracyjnych. Model nie posiada otwieranych elementów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Opis modelu i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Polski Fiat 126p – Straż Miejska w Rybniku (Polska)

  1. Piotr pisze:

    Cieszę się, że w Twojej kolekcji znalazł się ten model 🙂

    Pozdrawiam!

    Piotr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *